Okolju prijazno podjetje

Nagrado za najbolj okolju prijazno podjetje bo komisija podelila podjetju prijavitelju, katerega vizija, strategija in sistemi upravljanja najbolje podpirajo nenehen sonaraven in trajnosten razvoj. Okoljsko usmerjenost bo komisija ugotavljala prek objavljenih in širši javnosti dostopnih okoljskih (s)poročil ter poročila o okolju, ki ga je podjetje v zadnjem letu pripravilo v okviru uvajanja sistemov ravnanja z okoljem ISO 14001, uredbe EMAS, programov odgovornega ravnanja, certificiranja izdelkov, družbeno-socialne uspešnosti in podobnega. S to podelitvijo nagrade poskušamo pri podjetjih spodbujati pripravo takih poročil in tudi ravnanja, s katerimi širši, predvsem pa poslovni javnosti dokazujejo, kaj vse so v zadnjih letih storila za manjše obremenjevanje okolja in sodelovanje z lokalnim okoljem. To postaja vse pomembnejši sestavni del strateškega razvoja posameznih podjetij, v marsičem tudi pomaga pri uspešnejšem trženju izdelkov in storitev. Pri tem pa je pomemben tudi odnos podjetja do različnih deležnikov, od zaposlenih, dobaviteljev in kupcev do nevladnih organizacij in drugih skupin. V prijavi poudarite tudi, kaj ste naredili za osveščanje uporabnikov.

Vsaka prijava naj ima poleg kopije prijavnega obrazca tudi naslednje priloge: zadnje izdano okoljsko poročilo oziroma poročilo o okolju oziroma letno poročilo podjetja, dokazila o pridobljenih ISO 14001, EMAS in podobno. Priloge morajo biti priložene tudi v elektronski obliki.

Pri okolju prijaznem podjetju komisija ocenjuje na osnovi treh meril:
• okoljski učinki* (do 5 točk)
• organizacija gospodarjenja z okoljem v podjetju** (do 3 točke)
• oblika in obseg komuniciranja (poročila) (do 2 točki)

*Pri ocenjevanju okoljskih učinkov bo komisija upoštevala predvsem učinke, ki so jih v podjetju dosegli pri zmanjševanju obremenjevanja zraka, vode in tal; ravnanje s kemikalijami; odnos do odpadkov in odpadne embalaže; zavzetost vodstva za okoljske projekte in odnos zaposlenih do okolja; odnos do javnosti; spoštovanje ali celo preseganje slovenske oziroma zakonodaje EU; izvirnost posameznih rešitev; razvoj novih alternativnih proizvodov; vizija nadaljnjega razvoja podjetja v smislu trajnostnega razvoja in podobno.
**Pri vsebini bo komisija ocenjevala celovitost, preglednost podatkov in jasno ter z argumenti podkrepljeno predstavitev delovanja sistema gospodarjenja z okoljem v podjetju.
Skupna ocena posamezne po navedenih merilih je lahko največ 10 točk (interna ocena). Dokončna ocena je seštevek točk vseh članov komisije.
***Komisija ima možnost podelitve nagrad v kategoriji velikih ter srednjih oziroma malih podjetj.

Dokončna ocena je seštevek točk vseh članov komisije.
Prijavne obrazce, ki smo jih pripravili po zgledu obrazcev za evropske okoljske nagrade, najdete v nadaljevanju pri vsaki od štirih kategorij okoljskih nagrad. Prosimo vas, da prijavo izpolnite in pošljete v elektronski obliki, kar vam v nekaj korakih omogočajo v nadaljevanju naštete internetne strani. Poleg tiskanega  izvoda prijavnice (skupaj s prilogami)je potrebno prijavo poslati tudi v elektronski obliki po elektronski pošti na naslov in

ali na CD-ju na naslov:
Časnik Finance
Bleiweisova cesta 30
1000 Ljubljana
s pripisom Okoljske nagrade

Rok za prijavo na razpis je 30. oktober 2013.

Izid natečaja za vse štiri kategorije razpisanih nagrad bomo novembra predstavili v publikaciji Okolje & energija, panožni prilogi Časnika Finance, priznanja pa bomo podelili 25. novembra 2013 na Okoljskem srečanju.


 

 

Utrinki iz letošnjega programa:


Pri poslovanju upoštevajte okoljski vidik. Splača se! Preberite tukaj





Finance  ©2013 Časnik Finance, d. o. o. Poslovna akademija Finance | POSLOVNA AKADEMIJA | FINANCE